Halojensiz Alev Geciktirici Kompaundlar

Halojensiz alev geciktirici (HFFR), sıfır halojen alev geciktirici (ZHFR), düşük dumanlı sıfır halojen (LSOH), düşük duman ve kokulu (LSF) olarak adlandırılan kompaundların tümü alüminyum kompozit panel (ACP), tel, kablo, zemin ve izolasyon köpükleri gibi ürünlerin üretimlerinde kullanılan kompaundlardır.

Bu kompaundlar genel olarak, alev geciktirici özelliklerini geliştirmek için mineral dolgu maddelerinin eklenmesiyle elde edilen polietilen veya polietilen kopolimer bazlı kompaundlardır. Yangın durumunda düşük duman ve düşük asidik gaz oluşumunun istendiği yerlerde, PVC ve diğer halojenlenmiş polimer uygulamalarında daha fazla tercih edilirler.

Tel ve kablo kılıfı olarak kullanımların dışında ACP dolgu malzemesi olarak da kullanılan HFFR kompaundlar ATH ya da MDH gibi yaygın alev geciktiricilerin polyolefin matrikslerde yüksek dolgulu olarak bulunurlar. ATH ile Mg(OH)2 karşılaştırılarak gerekirse, ATH daha düşük degredasyon sıcaklığına (~ 200 ° C) sahiptir ve EVA/LLDPE bazlı formülasyonlarla kullanılır, ancak Mg (OH)2 (Magnezyum Hidroksit), daha yüksek degredasyon sıcaklığına (~ 340 ° C) sahiptir ve polipropilenin taşıyıcı polimer olduğu durumlarda kullanılır.

Sunu1

Mineral dolgu maddelerinin alev geciktirme mekanizması

ATH, en çok bilinen alev geciktirici dolgu maddesidir ve diğer halojenli olanlara göre farklı bir alev geciktirme mekanizma ile çalışır. ATH’nin, dolgu maddesi ve duman önleyici olarak iki ek işlevi daha vardır. Malzemelerin yakılmasıyla oluşan duman, son zamanlarda git gide önemli bir hal almaya başlamıştır. Özellikle de toplu taşıma araçları için tercih edilen uygulamalardır. Halojenli alev geciktiriciler, fonksiyonlarının bir kısmı gereği duman oluştururlar ve bu duman yangının söndürülmesine yardımcı olur. ATH’nin, duman üretmeyen farklı bir çalışma mekanizması vardır. ATH’nin yüksek oranda ve yalnız başına kullanımı, çok düşük oranda duman üreten bir bileşik oluşturabilir. Halojenli bileşikler ile birlikte kullanıldığında, duman seviyesi düşürülebilir. Etkili bir alev geciktirme için, polimer matrikste %60-%65 dolgu olmalıdır. Bu da orijinal mekanik performansın düşmesi ile neticelenir.

Yüksek mineral dolgusunda, mükemmel mekanik performans elde etmek ve mekanik performansı, aglomerlerin dağılımını ve ATH’nin polimer matrisinde homojen dağılımını sağlamak için, ATH’nin polimer matrisi içerisinde dağılımını, özel bir vida tasarımı aracılığıyla desteklemek gerekir.