Masterbatch

Masterbatch, plastikleri renklendirmek (renk masterbatchi) veya plastiklerin diğer özelliklerini geliştirmek (katkı masterbatchi) için kullanılan katı veya sıvı katkılardır. Masterbatch, ısıl bir proses ile taşıyıcı polimerin içine yedirildikten sonra soğutulup granül haline getirilmiş, pigment ve/veya katkıların (%20-90) konsantre bir karışımıdır. Masterbatchler, PE, PP, PS, SAN, PMMA, ABS, PET, PBT, PLA, PA, PES, EVA, TPU ve özel biyo-polimerler olmak üzere çok çeşitli taşıyıcı polimerlerde bulunur.

Masterbatch üretiminin amacı, polimer matriks içerisinde katkıların en uygun şekilde dağılımını sağlamaktır. İnce ve toz hâlindeki malzeme, genellikle agromelleşme eğilimi gösterir ve bu nedenle çalışılması zor bir malzemedir.

poex aynı yöne dönen çiſt vidalı ekstrüder, masterbatch hattının ana bileşenidir. Polimer matriksi içinde pigmentleri/katkıları/dolguları homojenleştirme, disperse etme, akışkanlaştırma ve dağıtma görevi görür. Bu işlem ya ön karışım ya da ayrı besleme prosesi ile yapılır.